Головна
ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня Наступна »
Аніщенко А.В .. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

1.2.3. Особливості обліку організаційних витрат, якщо фірма застосовує ССО

Ми з'ясували, що за домовленістю засновників між собою оплата організаційних витрат по створенню фірми одним з засновників може бути визнана його внеском до статутного капіталу підприємства. У цьому випадку такі витрати перетворюються в нематеріальний актив.

Виникає питання, що включає в себе поняття нематеріального активу у спрощеній системі оподаткування? Адже, як нам вже відомо, склад нематеріальних активів у бухгалтерському обліку відрізняється від складу нематеріальних активів у податковому обліку. Нагадаємо, що на відміну від податкового обліку в бухгалтерському нематеріальними активами також визнаються і організаційні витрати, пов'язані зі створенням фірми і визнані частиною вкладу в її статутний капітал.

У главі 26.2 НК РФ відповіді на це питання немає. Зате він був у пункті 18 Методичних рекомендацій із застосування глави 26.2 НК РФ, затверджених наказом МНС Росії від 10 грудня 2002 року N БГ-3-22/706. Там було сказано, що склад нематеріальних активів при застосуванні "спрощенки" визначається за правилами бухгалтерського обліку, тобто за правилами ПБУ 14/2000 "Облік нематеріальних активів". Відзначимо, що в цьому ПБО однією з умов визнання активу нематеріальним є його використання у виробництві або для управлінських потреб. Тому такий актив можна списати на витрати тільки тоді, коли він вже буде використовуватися. У цих же Методичних рекомендаціях було вказано й порядок визначення вартості нематеріальних активів. Там говорилося, що вона також визначається за правилами ПБУ 14/2000 "Облік нематеріальних активів".

Однак вищезгадані Методичні рекомендації були скасовані наказом МНС Росії від 26 лютого 2004 року N БГ-3-22/154 @. І в розглянутому нами питанні утворився ніби якийсь вакуум. Але незважаючи на скасування своїх Методичних рекомендацій, податківці продовжували роз'яснювати платникам податків, як їм слід трактувати ті чи інші положення глави 26.

2 НК РФ.

Зокрема, є лист УМНС Росії по м. Москві від 31 грудня 2004 року N 21-14/85240 "Про направлення роз'яснень щодо практичного застосування норм статей 346.16 і 346.17 НК РФ, що стосуються порядку визначення та визнання витрат при застосуванні спрощеної системи оподаткування. "

Там сказано, що при розрахунку податкової бази при УСН платник податку може зменшити отримані доходи на витрати з придбання нематеріальних активів. Це випливає з підпункту 2 пункту 1 статті 346.16 НК РФ. Відповідно, ці витрати повинні задовольняти умовам, зазначеним у пункті 1 статті 252 НК РФ, а також бути фактично оплачені.

Податківці зазначають, що вичерпний перелік об'єктів, які можуть бути віднесені до нематеріальних активів, встановлений в пункті 4 ПБО 14/2000 "Облік нематеріальних активів". (Але ж там згадані і організаційні витрати!) Крім того, як і говорилося в скасованих Методичних рекомендаціях, оцінка нематеріальних активів повинна проводитися в порядку, передбаченому пунктами 6-13 ПБО 14/2000 "Облік нематеріальних активів".

Правда, в цьому листі міститься важливе застереження. Податківці вважають, що раз у підпункті 2 пункту 1 статті 346.16 НК РФ передбачені витрати виключно на придбання нематеріальних активів, то витрати, пов'язані з виготовленням або з удосконаленням придбаних в період застосування "спрощенки" нематеріальних активів, для цілей оподаткування єдиним податком не враховуються. Те ж відноситься і до нематеріальних активів, придбаних раніше - до переходу на ССО.

Крім того, фахівці УМНС по м. Москві додають, що глава 26.2 НК РФ не передбачає будь-якого особливого порядку визнання витрат щодо нематеріальних активів, придбаних до переходу на "спрощенку", наприклад у вигляді застосування режиму нарахування амортизації. Отже, роблять вони висновок, залишкова вартість нематеріальних активів, придбаних до переходу на ССО, до складу витрат на придбання нематеріальних активів, що враховуються для цілей оподаткування єдиним податком, також не включається.

Таким чином, на думку автора, враховуючи позицію податківців, організаційні витрати можуть бути враховані при розрахунку єдиного податку в "спрощенці". Якщо, звичайно, фірма вибрала для себе об'єктом оподаткування за ССО доходи, зменшені на величину витрат, як це пропонує зробити пункт 1 статті 346.14 НК РФ. Але при цьому врахувати організаційні витрати у витратах можливо тільки в тому випадку, якщо фірма починає застосовувати УСН з моменту своєї державної реєстрації. Якщо ж на "спрощенку" фірма переходить із загальної системи оподаткування, то врахувати зазначений вид витрат уже не вийде.

Передбачені главою 26.2 НК РФ витрати на придбання нематеріальних активів враховуються для цілей оподаткування єдиним податком і відображаються у книзі обліку доходів і витрат в останню з наступних дат:

дату оплати ;

дату постановки об'єкта нематеріальних активів на облік.

Так як оплачуються організаційні витрати, як відомо, ще до появи самої фірми - платника податків, то в даній ситуації у нас вибору немає. Такі витрати включаються до витрат на дату їх відображення в бухгалтерському обліку.

При цьому витрати на придбання нематеріальних активів списуються у витрати при розрахунку єдиного податку одноразово. Принаймні, так стверджують самі податківці.

Нагадаємо також, що, незважаючи на звільнення організацій, що перейшли на спрощену систему оподаткування, від обов'язку ведення бухгалтерського обліку, вони повинні вести облік нематеріальних активів у порядку, передбаченому російським законодавством про бухгалтерський облік. Дана норма встановлена ??пунктом 3 статті 4 Федерального закону від 21 листопада 1996 року N 129-ФЗ "Про бухгалтерський облік".

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =