Головна
ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня Наступна »
Аніщенко А.В .. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

2.1.5. Найбільша проблема

Вище ми вже говорили про позицію податківців, викладеної в листі УМНС Росії по м. Москві від 14 травня 2004 року N 26-12/33161. Нагадаємо, що вони вимагають для цілей податкового обліку майно, отримане в якості внеску до статутного капіталу, приймати за тією вартістю, за якою воно враховувалося в податковому обліку у передавальної сторони. При цьому вартість переданого майна має бути підтверджена документально.

Але дозвольте! Що ж тоді виходить? А якщо засновником є ??звичайна фізична особа чи підприємець, який не застосовує загальну систему оподаткування? Мабуть, податківці будуть в такій ситуації вимагати, щоб вартість майна, отриманого в оплату частки від засновників, які не сплачують податок на прибуток, для цілей оподаткування прибутку була визнана рівною нулю. Виходить, що від засновників-громадян в оплату їх частки доцільно отримувати тільки гроші?

Давайте розберемося.

Дана проблема не буде хвилювати фірму, яка платить єдиний податок на поставлений дохід (ЕНВД). Такі організації податковий облік не ведуть, і проблеми амортизації отриманого в оплату частки в статутному капіталі майна їх не цікавлять. Адже сплата ЕНВД залежить тільки від наявності конкретних фізичних показників.

Також не буде проблем і у тих товариств, які з моменту свого утворення використовуватимуть спрощену систему оподаткування (ССО). Звичайно, за умови, що об'єктом оподаткування вони виберуть тільки отримані ними доходи. Такий об'єкт оподаткування передбачений у пункті 1 статті 346.14 НК РФ. Значно складніше буде ситуація у тих "спрощенців", які на підставі цього ж пункту спочатку своєї діяльності виберуть об'єктом оподаткування за єдиним податком "доходи мінус витрати". У статті 346.16 НК РФ зазначено, що доходи, отримані "спрощенцем", можна зменшити на витрати з придбання основних засобів. На думку автора, отримані при формуванні статутного капіталу основні засоби не можна вважати придбаними в період застосування УСН. Однак і придбаними в період застосування загальної системи оподаткування їх також вважати немає ніяких підстав. Ці основні засоби були придбані фірмою в той період, коли суспільство ще не застосовувало жодну з систем оподаткування.

Як сказано в підпункті 2 пункту 3 статті 346.16 НК РФ, "вартість основних засобів приймається рівною залишкової вартості цього майна на момент переходу на спрощену систему оподаткування".

У підпункті 2 пункту 1 статті 346.25 НК РФ сказано, що на дату переходу на ССО у податковому обліку має відображатися залишкова вартість основних засобів, придбаних і оплачених у період застосування загального режиму оподаткування, у вигляді різниці між ціною придбання і сумою нарахованої амортизації відповідно до вимог глави 25 НК РФ. Таке правило в даній ситуації не застосовується. Адже фірма, яка з моменту свого "народження" застосовує "спрощенку", загальну систему оподаткування ніколи не застосовувала.

Таким чином, на думку автора, фірма, яка вибрала об'єкт оподаткування за ССО у вигляді "доходи мінус витрати" і застосовує "спрощенку" з моменту своєї державної реєстрації, може уникнути проблем, пов'язаних з вимогами податківців враховувати залишкову вартість за даними податкового обліку.

Але не всім так щастить. Не завжди фірма відразу може перейти на ССО або повинна застосовувати ЕНВД. Іншими словами, їй доведеться застосовувати загальну систему оподаткування. Що робити в такому випадку?

Є кілька варіантів поведінки.

По-перше, можна змиритися з позицією податківців і не враховувати амортизацію майна, внесеного засновником - фізичною особою при розрахунку податку на прибуток. Це найпростіший вихід.

По-друге, деякі фахівці пропонують просто проігнорувати вимогу податкової служби. Справа в тому, що в Податковому кодексі його немає. Просто податківці розповсюдили на оцінку отриманого товариством майна положення статті 277 НК РФ. А в цій статті говориться буквально наступне: "При цьому вартість придбаних акцій (часток, паїв) для цілей цієї глави визнається рівною вартості (залишкової вартості) внесеного майна (майнових прав), визначається за даними податкового обліку на дату переходу права власності на зазначене майно (майнові права), з урахуванням додаткових витрат, які для цілей оподаткування визнаються у передавальної сторони при такому внесення ".

Неважко зрозуміти, що в даному випадку мова йде про відображення вартості частки в податковому обліку самого засновника, але ніяк не засновуваної ним фірми.

Для оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу особою, яка не вело податковий облік, деякі фахівці пропонують просто скористатися пунктом 1 статті 257 НК РФ, де сказано, що первісною вартістю об'єкта основних засобів є сума витрат на його придбання.

Але тут позиції у фахівців розходяться.

Деякі пропонують первісну вартість отриманих основних засобів формувати на підставі документів, що підтверджують фактичні витрати передавальної сторони на придбання переданих основних засобів. Вони вважають, що грошову оцінку внеску відповідно до установчих документами не можна вважати витратами на їх придбання. Наприклад, таку думку висловлюють самі податківці, коли стикаються з питанням, як відобразити в податковому обліку майно, отримане від іноземного вкладника. Адже він-то податковий облік не веде, в тонкощах російського обліку не розбирається і часто розбиратися не бажає. А іноземні інвестиції нашій країні потрібні.

Тоді податківці в приватних відповідях говорять, що "якщо засновником є ??іноземна юридична особа, то первісна вартість основного засобу, отриманого у вигляді внеску в статутний капітал, у одержує боку повинна формуватися, виходячи з витрат, пов'язаних з придбанням та подальшою передачею цього основного засобу передавальною стороною, з урахуванням нарахованого зносу, відображених у фінансовій звітності іноземної юридичної особи ".

А чому, власне кажучи, громадянин Російської Федерації гірше цього "іноземної юридичної особи"?

Інші російські фахівці вважають, що раз сам НК РФ з такою ситуацією розібратися не в змозі, то необхідно просто виконати вимоги Закону N 14-ФЗ:

якщо внесене в статутний капітал майно коштує менше 200 МРОТ, то учасники товариства мають право оцінити його самостійно;

якщо майно коштує більше 200 МРОТ, то необхідно отримати його експертну оцінку і, спираючись на неї, визначити вартість такого майна, прийнятого в залік оплати частки засновника.

Надалі це майно підлягає амортизації, як і все інше майно, що відповідає вимогам НК РФ для амортизуються об'єктів.

По-третє, засновник - фізична особа - може попередньо сам стати індивідуальним підприємцем і платити податки за загальною системою оподаткування. Те майно, яке він стане використовувати у своїй діяльності, матиме податкову оцінку. Виходячи з цієї оцінки, воно може бути передано як оплату частки засновника у статутному капіталі створюваної фірми.

Однак зрозуміло, що цей шлях значно уповільнює процес реєстрації самого суспільства і істотно "напружує" засновника.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =