ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня Наступна »
Аніщенко А.В .. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

3.1.2. Бухгалтерський облік

Якщо позика є короткостроковим, тобто отриманим на термін, що не перевищує 12 місяців, то його сума має відбитися за кредитом рахунку 66 "Розрахунки по короткострокових кредитах і позиках".

Якщо позика надана на більш тривалий термін, то тоді суспільству слід використовувати рахунок 67 "Розрахунки за довгостроковими кредитами і позиками".

Отримання фірмою грошей у вигляді позики не є її доходом. Це випливає з пункту 2 ПБО 9/99 "Доходи організації". Відповідно, вибуття активів в погашення позики не визнається витратою фірми. Це підтверджується пунктом 3 ПБО 10/99 "Витрати організації".

Нарахування відсотків за позикою відображається проводкою:

Дебет 91 Кредит 66 (67).

При цьому нараховані суми відсотків необхідно враховувати відокремлено. Терміни нарахування відсотків, як ми знаємо, вказуються в договорі позики або розраховуються, виходячи з вимог ГК РФ. Однак заборгованість за отриманими позиками слід показувати з урахуванням належних на кінець звітного періоду до сплати відсотків.

Нарахування відсотків за позикою відноситься до операційних витрат підприємства. Винятком є ??випадок, коли позика призначена для попередньої оплати матеріальних цінностей. Сума відсотків, нарахована до надходження цих цінностей на фірму, відноситься на збільшення їх первісної вартості. Подальше нарахування відсотків по наданому на ці цілі позиці знову відноситься до операційних витрат. Такий порядок обліку закріплений в пунктах 14 і 15 ПБО 15/01 "Облік позик та кредитів і витрат з їх обслуговування", затвердженого наказом Мінфіну Росії від 2 серпня 2001 року N 60н.

Таким чином, облік отриманої позики з метою бухгалтерського обліку особливих труднощів не представляє. Не так просто йдуть справи в податковому обліку.

3.1.3. Податковий облік

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 статті 251 НК РФ отримання грошей або іншого майна за договором позики для організації-позичальника не є доходом. Отже, ці суми не включаються до податкової бази з податку на прибуток. А відповідно до пункту 12 статті 270 НК РФ, погашення даної позики також нічого очікувати бути і витратою фірми, що приймається з метою оподаткування прибутку.

Так як засобу отриманої позики не є доходом підприємства-позичальника, вони, відповідно, не підлягають і обкладанню ПДВ. Це випливає з підпункту 15 пункту 3 статті 149 НК РФ.

Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 265 НК РФ нараховані відсотки за отриманим позиці приймаються для цілей обчислення податку на прибуток як позареалізаційних витрат.

Але у цих витрат є особливості. Вони прописані у статті 269 НК РФ. Нараховані відсотки включаються до витрат за тієї умови, що їх розмір істотно не відхиляється від середнього рівня відсотків, що стягуються за борговими зобов'язаннями, виданими в тому ж кварталі (або місяці) на зіставних умовах. При цьому під борговими зобов'язаннями, виданими на зіставних умовах, розуміються боргові зобов'язання, видані в тій же валюті на ті ж терміни в порівнянних обсягах, під аналогічні забезпечення. Отже, зіставляти між собою можна тільки зобов'язання одного виду - позики з позиками, кредити з кредитами. Істотним відхиленням вважається коливання, що перевищує 20% в ту або іншу сторону.

Як правило, порівнянні умови при наданні засновником позики відсутні.

Якщо тільки два (або більше) засновника одночасно не нададуть суспільству позики з дотриманням всіх перерахованих вище вимог.

Приклад 16

Засновники ТОВ "Богема" - Глушков і Мачульский - надали своїй фірмі позики в травні 2005 року.

Умови позики, прописані в договорі з Глушковим наступні. Сума позики - 100 000 руб.; Термін позики - 6 місяців; відсоток - 30% річних; сплата відсотків - при погашенні суми позики.

Умови позики, прописані в договорі з Мачульская: сума позики - 100 000 руб.; Термін позики - 6 місяців; відсоток - 30% річних; сплата відсотків - при погашенні суми позики.

Як неважко переконатися, умови двох позик абсолютно однакові.

Отже, якщо в обліковій політиці фірми для цілей податкового обліку не передбачений інший спосіб розрахунку відсотків, які приймаються у витрати при обчисленні податку на прибуток, то податківцям буде важко не визнати за фірмою права прийняти витрати на відсотки саме за такою ставкою. Хоча вона і набагато більше, ніж ставка рефінансування ЦБ РФ.

На практиці таке трапляється рідко. Тому, якщо порівнянні умови при наданні засновником позики відсутні, то в цьому випадку гранична величина відсотків, визнаних витратою, приймається рівній ставці рефінансування Банку Росії, збільшеної в 1,1 рази, - при оформленні боргового зобов'язання в рублях; і рівної 15% - по борговими зобов'язаннями в іноземній валюті. Однак такий порядок розрахунку фірма може прийняти і добровільно - досить вказати на це в її облікову політику для цілей податкового обліку.

А що може бути в тому випадку, якщо передбачений позикою відсоток менше, ніж ставка рефінансування ЦБ РФ? Чи виникає в цьому випадку у суспільства будь-яка оподатковуваний вигода? Ні, такої вигоди в даному випадку не виникає. Цього поняття щодо організації НК РФ просто не містить.

Відзначимо, що якби позичальником був сам засновник - фізична особа, то тоді, на підставі підпункту 1 пункту 1 статті 212 НК РФ, у нього виникла б матеріальна вигода. Такий термін і його розшифровка маються на чолі 23 НК РФ, присвяченій ПДФО.

Однак не все так гладко. Якщо позика з нарахуванням відсотків суспільству надає засновник - фізична особа, то у фірми виникають додаткові податкові обов'язки. Справа в тому, що підприємство буде для свого засновника джерелом доходу у вигляді нарахованих відсотків. На підставі підпункту 1 пункту 1 статті 208 НК РФ ці суми утворюють базу для обчислення ПДФО. Так як суспільство є для свого засновника - позикодавця джерелом доходу у вигляді відсотків, то воно має утримати у нього податок при виплаті відсотків. Відповідно до статті 226 НК РФ воно буде податковим агентом по відношенню до свого засновнику.

Є, правда, і приємний момент: ЄСП нараховувати не треба. Адже виплата відсотків за позикою не відноситься до виплат або іншим винагород, що нараховуються організацією на користь фізичних осіб за трудовими і цивільно-правовими договорами, предметом яких є виконання робіт або надання послуг, як це передбачає пункт 1 статті 236 НК РФ.

На відміну від бухгалтерського обліку, де сторони можуть передбачити нарахування відсотків як протягом періоду користування позики, так і в момент його повернення позикодавцеві, податковий облік таких "вольностей" не допускає.

У податковому обліку у організації, визначальною доходи і витрати методом нарахування, відсотки по позиці нараховуються і включаються до складу витрат на кінець відповідного звітного періоду, виходячи з умов договору позики та кількості днів фактичного користування позиковими коштами. Ця умова міститься в пункті 8 статті 272 НК РФ. Звітним періодом може бути місяць або квартал залежно від податкової політики фірми. У разі погашення боргового зобов'язання до закінчення звітного періоду нараховані відсотки включаються до складу відповідних витрат на дату погашення позики. При касовому методі відсотки за позиковими коштами можуть бути включені до витрат тільки після їх фактичної оплати - пункт 3 статті 273 НК РФ.

Така вимога НК РФ означає те, що порядок відображення відсотків за позикою в бухгалтерському та податковому обліку фірми може не збігатися. Це призведе до виникнення тимчасових різниць та необхідності використовувати ПБО 18/02 "Облік розрахунків з податку на прибуток".

Приклад 17

Громадянин Кульдякін є засновником ТОВ "Лакокраски". У квітні 2005 року він надав суспільству грошову позику в розмірі 140 000 руб. на термін 180 днів під 6% річних. У відповідності з договором відсотки повинні бути нараховані і виплачені разом з поверненням основної суми боргу. Гроші були перераховані товариству 11 квітня 2005.

Фірма для розрахунку податку на прибуток використовує метод нарахування і сплачує щоквартальні авансові платежі. Тому необхідно врахувати, що витрати у вигляді нарахованих відсотків у податковому обліку будуть визнаватися в кінці червня і в кінці вересня (тобто за підсумками півріччя і 9 місяців). Крім того, їх треба буде відобразити в жовтні при поверненні позики.

В обліку фірми були зроблені наступні проводки.

У квітні 2005 року:

Дебет 51 Кредит 66

- 140 000 руб. - Отримана сума позики від засновника.

У червні 2005 року:

Дебет 68 субрахунок "Розрахунки з податку на прибуток" Кредит 77

- 447 руб. ((140000 руб. Х 6%: 365 дн. Х 81 дн.) Х 24%) - відображено відстрочене податкове зобов'язання, що виникли через різного порядку нарахованих відсотків.

У вересні 2005 року:

Дебет 68 субрахунок "Розрахунки з податку на прибуток" Кредит 77

- 508 руб. ((140000 руб. Х 6%: 365 дн. Х 92 дн.) Х 24%) - відображено відстрочене податкове зобов'язання, що виникли через різного порядку нарахованих відсотків.

Сума позики разом з нарахованими відсотками була повернута Кульдякіну 7 жовтня 2005. Величина відсотків склала 4142 руб. (140000 руб. Х 6%: 365 дн. Х 180 дн.).

У жовтні 2005 року:

Дебет 91 Кредит 66

- 4142 руб. - Нараховані відсотки по наданій позиці;

Дебет 66 Кредит 68 субрахунок "Розрахунки з ПДФО"

- 538 руб. (4142 руб. Х 13%) - утримано ПДФО із суми доходу позикодавця;

Дебет 68 субрахунок "Розрахунки з ПДФО" Кредит 51

- 538 руб. - Сума утриманого ПДФО перерахована до бюджету;

Дебет 66 Кредит 51

- 143604 руб. (140000 + 4142 - 538) - сума позики з нарахованими відсотками повернута засновнику;

Дебет 77 Кредит 68 субрахунок "Розрахунки з податку на прибуток"

- 955 руб . (447 + 508) - погашено відстрочене податкове зобов'язання.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
енциклопедія  Баранина  по-мисливськи  Котлети  сардина