ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня Наступна »
Аніщенко А.В .. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

4.3. Безоплатна передача грошей

Іноді зустрічається така ситуація, коли один із засновників робить своїй фірмі безоплатну грошову допомогу. Це не є позикою або внеском до статутного капіталу. Як же можна класифікувати цю господарську операцію?

Згідно зі статтею 27 Закону N 14-ФЗ, така операція є внеском у майно товариства. Відповідно до положень даної статті засновники товариства будуть зобов'язані вносити вклади в майно товариства, якщо такий порядок буде передбачений в його статуті, а вимога про внесення прийме загальні збори.

Відносно розмірів вкладу Закон N 14-ФЗ надає засновникам свободу вибору. Вклади в майно товариства можуть вноситися всіма учасниками товариства пропорційно їх часткам у статутному капіталі. Проте можливий і інший порядок, але тільки обов'язково закріплений в статуті товариства. Вклади в майно фірми переважно вносити грошима. У той же самий час положення статуту товариства або рішення загальних зборів засновників можуть зобов'язати внести будь-яке інше майно.

При всьому при цьому вклади в майно фірми не змінюють розміри і номінальну вартість часток учасників товариства в його статутному капіталі.

З вищевикладеного випливає, що засновники товариства з обмеженою відповідальністю мають повне право робити вклади в його майно на наступних умовах:

необов'язково всіма учасниками товариства;

необов'язково пропорційно до їхніх часток у статутному капіталі фірми;

необов'язково грошима.

Зверніть увагу!

Вклади в майно фірми не впливають на розмір статутного капіталу товариства, а тільки поповнюють його активи. У свою чергу, підприємство має право розпорядитися отриманим майном на загальних підставах.

Давайте подивимося, чи не виникнуть при проведенні вищеописаної господарської операції які-небудь проблеми з двома нашими основними російськими податками - ПДВ та податком на прибуток організацій.

Як зазначено в пункті 3 статті 39 НК РФ, не визнається реалізацією товарів, робіт або послуг передача майна, якщо вона носить інвестиційний характер. Якщо ні факту реалізації, то ПДВ платити з розглянутої операції буде не треба.

У НК РФ визначення інвестицій не міститься, тому в силу прямої вказівки пункту 1 статті 11 цього кодексу подивимося визначення цього поняття в інших галузях законодавства. На думку автора, доцільно звернутися до положень статті 3 Закону РФ від 26 червня 1991 року "Про інвестиційну діяльність в РРФСР". Там сказано, що об'єктами інвестиційної діяльності є новостворювані і модернізовані основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях і сферах народного господарства, цінні папери, цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інші об'єкти власності, а також майнові права та права на інтелектуальну власність .

Зверніть увагу - тут згадуються цільові грошові вклади.

В принципі, з цього цілком можна зробити висновок, що внесок у майно товариства грошима є інвестицією, а отже, обкладатися ПДВ не повинен. Але будьте пильні! Цей грошовий внесок повинен мати цільове призначення, яке бажано вказати в рішенні загальних зборів товариства. Тоді у бухгалтера з'являться вагомі аргументи у можливому спорі з податківцями. Другим вагомим аргументом будуть платіжні документи, які підтвердять те, що рішення зборів виконано у точній з ним відповідно.

Гроші, як відомо, цивільним законодавством відносяться до майна. Отже, до безоплатної фінансову допомогу застосовна пільга, зазначена у підпункті 11 пункту 1 статті 251 НК РФ: при визначенні податкової бази не враховуються доходи у вигляді майна, отриманого російською організацією безоплатно від фізичної особи, якщо статутний капітал отримує боку більш ніж на 50% складається із внеску цієї фізичної особи.

При цьому гроші можна передавати третім особам хоч відразу після їх отримання. На пільзі це ніяк не позначиться. Це прямо обумовлено в НК РФ.

Таким чином, виходить, що якщо у засновника немає шуканого перевищення 50%, то передані їм суспільству гроші фактично будуть зменшені на суму податку на прибуток? Виходить, що так.

Правда, деякі фахівці намагаються боротися і в цій ситуації.

Вони пропонують звернути увагу на постанову Президії ВАС РФ від 24 серпня 1999 року N 1987/98, в якому зазначено, що безоплатне отримання коштів є обставиною господарських відносин і залежить від волі його учасників.

Так от, кажуть вони, воля учасників товариства при вирішенні питання про внесення вкладів у майно полягає у збільшенні його активів і, відповідно, збільшенні прибутку, що розподіляється між ними. Тому інвестиційні внески учасників товариства відносити до категорії засобів, отриманих безоплатно, на їх погляд, неправомірно.

Однак, на думку автора, вплутуватися в суперечку з податківцями в даній ситуації не варто. На жаль, між внесенням грошей учасником товариства і подальшим збільшенням одержуваних ними дивідендів прямій залежності немає, і довести зворотне буде вкрай нелегко.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
енциклопедія  Баранина  по-мисливськи  Котлети  сардина