Головна
ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня Наступна »
Аніщенко А.В .. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

6.2. Бухгалтерський облік та оподаткування 6.2.1. Бухгалтерський облік та оподаткування при продажу частки товариству

Частки, які викупило товариство, повинні відображатися на рахунку 81 "Власні акції (частки)".

Однак є одна трудність. Справа в тому, що на цьому рахунку слід вказувати ту суму, яку фірма виплачує своєму засновнику. Тим часом на момент переходу частки до суспільства її дійсна вартість ще невідома. Через це в той момент, коли учасник пред'являє фірмі свою вимогу про придбання у нього частки, в дебет рахунку 81 записують тільки її номінальну вартість. Різницю ж між номіналом і дійсною вартістю частки можна буде відбити пізніше, коли загальні збори товариства затвердить суму, належну до виплати.

Якщо суспільство викуповує частку у засновника - фізичної особи, то виникає природне запитання: чи треба утримувати з виплаченої суми ПДФО? Відповідь негативна. Справа в наступному.

З одного боку, відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 208 та статтею 209 НК РФ, дохід від реалізації фізичними особами часткою в статутному капіталі організацій визнається об'єктом оподаткування з ПДФО.

Далі, за загальним правилом, на підставі пункту 1 статті 226 НК РФ, російські організації, від яких платник податків - фізична особа - отримав доходи, зобов'язані обчислити, утримати у нього і перерахувати до бюджету суму ПДФО. З цього правила є винятки. Зокрема, за продаж свого майна громадяни повинні розраховуватися з податковою інспекцією самі. Це випливає з пункту 2 статті 226 та підпункту 2 пункту 1 статті 228 НК РФ.

Однак частка в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю не визнається майном з метою оподаткування. Це випливає з положень статті 38 НК РФ, де сказано, що майнові права до майна для цілей НК РФ не відносяться. А частка в статутному капіталі якраз і є майновим правом - ми це вже знаємо.

В принципі, керуючись вищенаведеної ланцюжком міркувань, податківці роблять висновок, що якщо суспільство набуває у громадянина частку в статутному капіталі, то воно стає податковим агентом з ПДФО. Можна подивитися, наприклад, лист УМНС Росії по м. Москві від 17 червня 2003 року N 11-14/31348.

З іншого боку, щоб утримати та перерахувати податок до бюджету, його треба розрахувати. Для цього потрібно, виходячи зі статті 225 НК РФ, визначити процентну частку податкової бази. Очевидно, що без визначення податкової бази податок обчислити не можна.

Ось тут податківців і підстерегла проблема. Адже, відповідно до пункту 3 статті 210 НК РФ, податкова база з ПДФО - це вартість доходів, що підлягають оподаткуванню, зменшених на суму податкових відрахувань. А при продажу частки в статутному капіталі засновник має повне право на майновий податкові відрахування, передбачений у підпункті 1 пункту 1 статті 220 НК РФ. Ітакою відрахування надається, згідно з пунктом 2 статті 220 НК РФ, тільки самими податківцями по закінченні року. Для цього громадянину треба подати до податкової інспекції відповідну податкову декларацію.

Ось і виходить, що хоча суспільство, яка купує у свого засновника частку і є джерелом оподатковуваного доходу, але визначити податкову базу по такого доходу не може. Тому і розрахунок, утримання та перерахування ПДФО призвести неможливо.

Проте фірма зобов'язана подати у свою територіальну податкову інспекцію відомості про суму, виплаченої своєму засновнику.

Для цього бухгалтеру суспільства необхідно заповнити та передати податківцям форму 2-ПДФО.

Заплатити ж ПДФО доведеться самому учаснику, який продав свою частку. Адже, як було сказано вище, доходи, отримані від реалізації часток у статутних капіталах, оподатковуються цим податком.

І для таких платників податків з 1 січня 2005 законодавці підготували досить неприємний сюрприз. Пов'язаний він з новим порядком майнових податкових відрахувань при продажу частки в статутному капіталі та відображений у підпункті "а" пункту 1 статті 1 Федерального закону від 20 серпня 2004 року N 112-ФЗ.

До 1 січня 2005 року порядок таких відрахувань, прописаний у статті 220 НК РФ, був наступним. Розмір відрахування залежав від того, як довго засновник володів своєю часткою. Якщо менше 3 років, то дохід від продажу зменшувався не більше ніж на 125 000 руб. Якщо довше - то відрахування дорівнював вирученої від продажу сумі (іншими словами, платити податок не треба було взагалі). Ну і, нарешті, залишалася ще одна можливість: замість використання права на отримання майнового податкового відрахування можна було зменшити суму оподатковуваних ПДФО доходів на суму фактично вироблених та документально підтверджених витрат, пов'язаних з отриманням цих самих доходів.

У теперішній же час при продажу частки в статутному капіталі у засновника залишилася тільки остання з перерахованих можливостей. І все.

По закінченні року громадянину, який продав частку, потрібно подати до податкової інспекції за місцем проживання декларацію з ПДФО та заяву в довільній формі. До цих документів він повинен докласти:

копію договору купівлі-продажу;

копію акта приймання-передачі частки;

документи, що підтверджують отримання грошей;

документи, що підтверджують витрати, пов'язані з отриманням доходу від продажу частки.

Неважко припустити, що в переважній більшості випадків таким витратою буде величина вкладу, внесеного засновником до статутного капіталу товариства. Крім того, якщо засновник сам придбав цю частку у попереднього учасника товариства, то до розглянутого нами витраті буде ставитися сума, яку нинішній продавець сплатив за реалізовану їм у даний час частку її колишньому власникові.

Приклад 42

Скористаємося умовами прикладу 41.

Засновнику Оліфірова повинна бути виплачена справжню вартість його - 85 000 руб. При цьому утримувати з нього ПДФО фірма не повинна.

У бухгалтерському обліку мають бути зроблені такі записи.

У жовтні 2005 року:

Дебет 81 Кредит 75

- 25 000 руб. - Відбитий перехід частки Оліфірова до суспільства на підставі вимоги про її придбання.

У листопаді 2005 року:

Дебет 81 Кредит 75

- 60 000 руб. (85 000 - 25 000) - врахована різниця між дійсною і номінальною вартістю частки Оліфірова;

Дебет 75 Кредит 50

- 85 000 руб. - Виплачена справжню вартість частки Оліфірова в статутному капіталі.

По закінченні 2005 Оліфіров зобов'язаний подати до податкової інспекції за місцем свого проживання декларацію з ПДФО. У ній він повинен вказати дохід, отриманий від продажу частки, у розмірі 85 000 руб. Оліфіров також може надати документи, що підтверджують внесення ним вкладу до статутного капіталу фірми в розмірі 25 000 руб.

Різниця між доходом від продажу частки і витратою на її придбання становить 60 000 руб. (85 000 - 25 000).

З цієї суми колишньому засновнику доведеться заплатити ПДФО за ставкою 13%. Це складе 7800 руб. (60000 руб. Х 13%).

На щастя, відносно ЕСН страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування та внесків на страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань ніяких змін немає. З даної операції їх нараховувати не потрібно.

ЄСП обкладаються тільки виплати в рамках трудових чи авторських договорів, а також цивільно-правових договорів, пов'язаних з виконанням робіт або наданням послуг. Це випливає з пункту 1 статті 236 НК РФ. У разі ж продажу частки сума, яку отримає засновник, до таких виплат не відноситься.

Якщо ЄСП нараховувати не потрібно, то немає об'єкта оподаткування та за внесками на обов'язкове пенсійне страхування. Справа в тому, що і об'єкт, і база для нарахування страхових пенсійних внесків аналогічна податковій базі по ЕСН (ст. 10 Федерального закону від 15 грудня 2001 року N 167-ФЗ "Про обов'язкове пенсійне страхування в Російській Федерації").

Така ж ситуація і з внесками на страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Такими внесками, відповідно до статті 5 Закону N 125-ФЗ, обкладається тільки оплата праці працівників.

До речі, відзначимо, що на суму, виплачену засновнику, зменшити оподатковуваний дохід суспільства не можна. Така виплата не пов'язана з витяганням фірмою доходу, а значить, не виконується одна з умов визнання витрат, встановлених в НК РФ.

Тепер перейдемо до складнішого моменту. Якщо виплата частки засновнику провадиться за її згодою майном фірми, то чи слід фірмі в цій ситуації нараховувати ПДВ?

Деякі фахівці однозначно вважають, що ні, і посилаються при цьому на підпункт 5 пункту 3 статті 39 НК РФ. Вони кажуть, що передача майна, вартість якого не перевищує початковий внесок учасника, ПДВ не обкладається, оскільки не вважається реалізацією. Якщо ж вартість частки виявляється більше початкового вкладу, то в таких випадках з наявною різниці ПДВ доведеться заплатити.

Однак у автора дещо інша думка.

Для наочності процитуємо положення цього самого підпункту 5 пункту 3 статті 39 НК РФ: "Не визнається реалізацією передача майна в межах початкового внеску учаснику господарського товариства або товариства (його правонаступника або спадкоємцю) при виході (вибуття) з господарського товариства або товариства, а також при розподілі майна ліквідованого господарського товариства або товариства між його учасниками ".

Як бачимо, мова тут йде про вибуття (виході) учасника з товариства, а не про продаж його частки.

Запитання виходу (вибуття) учасника товариства регулюються статтею 26 Закону N 14-ФЗ, а питання продажу частки учасника суспільству - статтею 23 цього ж Закону.

Таким чином, при продажу частки учасника товариства самому суспільству застосовувати положення підпункту 5 пункту 3 статті 39 НК РФ не можна. Отже, якщо викуп частки вироблятиметься майном, що належить суспільству, то це слід вважати реалізацією, і, відповідно, суспільство повинне нараховувати ПДВ на підставі пункту 1 статті 146 НК РФ на всю вартість переданих засновнику об'єктів.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =