Головна
ГоловнаПідручники по бізнесуПідприємництво → 
« Попередня
Аніщенко А.В.. Засновник і його фірма. Від створення ТОВ до виходу з нього. М.: Вершина, 76 с. (З "Додатків" виключені неактуальні і застарілі правові акти)., 2007 - перейти до змісту підручника

6.4. Дарування засновником своєї частки

Відповідно до статті 572 ГК РФ за договором дарування дарувальник може безоплатно передати обдаровуваному майнове право. Зверніть увагу, що ГК РФ забороняє дарування, в тому числі і часткою в статутному капіталі, у відносинах між комерційними організаціями на підставі пункту 4 статті 575 ГК РФ. Але на фізичних осіб це не поширюється.

Таким чином, засновник фірми з тих чи інших причин має право безоплатно відступити свою частку суспільству. Фактично, він виходить з товариства, але при цьому виплачувати йому дійсну вартість його частки вже не треба.

Можливий варіант, що засновник подарує суспільству тільки частину своєї частки. У цьому випадку він залишається у складі засновників, але співвідношення часток у статутному капіталі фірми неминуче зміниться.

Звичайно ж, ні той ні інший варіант не звільняє підприємство від необхідності вносити зміни в текст установчих документів. Але це не найголовніше.

Виникає питання - як правильно відобразити такий дар у податковому обліку і як правильно його оприбуткувати?

Для відповіді на це питання необхідно звернутися до положень пункту 8 статті 250 НК РФ. Там сказано, що безоплатно отримане майнове право є об'єктом оподаткування податком на прибуток. І, на жаль, відзначимо, що на безоплатну передачу майнових прав пільга, передбачена в підпункті 11 пункту 1 статті 251 НК РФ, не поширюється. Вона звільняє від оподаткування лише безоплатно отримане майно, і то за умови, що статутний капітал одержує фірми більш ніж на 50% складається з вкладу фізичної особи, що передає це майно. Неважко переконатися, що дана пільга передбачена тільки для майна, а не для майнових прав, до яких належить і частка в статутному капіталі.

Що стосується оцінки безоплатно отриманих майнових прав, то, як ми вже відзначали, тут ситуація досить складна.

У пункті 8 статті 250 НК РФ передбачені тільки правила оцінки майна, робіт або послуг, але нічого не говориться про те, як оцінювати в даному випадку майнові права. Безоплатно отримане майно, роботи або послуги податкове законодавство вимагає оцінювати, виходячи з ринкових цін, що визначаються з урахуванням положень статті 40 НК РФ, але не нижче витрат на їх виробництво або придбання.

Раніше ми вже розглядали випадок, коли засновник безоплатно передає своїй фірмі частку в статутному капіталі якоїсь третьої організації, яка йому належить. Там ми зробили висновок, що ринкову вартість частки можна представити як її дійсну вартість, розраховану за бухгалтерської звітності.

На думку автора, цю ж методику можна використовувати і в даній ситуації. При цьому дійсну вартість частки слід вказати в договорі безоплатній поступки прав на частку в статутному капіталі товариства як одну з характеристик цієї частки.

Відзначимо, що у засновника, який подарував фірмі свою частку, об'єкта обкладення ПДФО не виникає - адже він не отримує ніякого доходу від її передачі.

І ще одне важливе доповнення. Суспільство, яке отримало безоплатно частку в своєму власному статутному капіталі, має розпорядитися нею протягом року:

або продати третім особам;

або розподілити серед залишилися засновників;

або зменшити на величину частки статутний капітал фірми.

У бухгалтерському обліку фірми - одержувача частки - слід зробити проводку:

Дебет 81 Кредит 91.

Адже ніяких обов'язків у суспільства перед своїм засновником, що подарували йому частку, не виникає.

При цьому, на думку автора, дохід суспільства від безоплатного отримання частки повинен бути визнаний у розмірі її дійсної вартості. Цей висновок грунтується на тому, що якби засновник виходив з товариства у звичайному порядку, то фірмі довелося б виплачувати йому цю саму дійсну вартість частки.

Своїм подарунком засновник визволив суспільство від зазначених витрат, а значить, фірма отримала дохід як раз в цьому розмірі.

Виникає ще одне важливе питання: а як, власне кажучи, треба вважати в даному випадку дійсну частку? Від якої звітності відштовхуватися? Від річної бухгалтерської звітності за той рік, в якому частка була подарована, або від звітності за звітний період, що передував моменту дарування?

Ситуація неоднозначна, і, на думку автора, вирішуватися вона повинна таким чином.

Якщо засновник подарував своїй фірмі всю його частку, то фактично це рівнозначно його виходу з товариства. У цьому випадку дохід суспільства від подарунка слід порахувати, виходячи з правил розрахунку дійсної вартості частки для засновника, виходить з товариства. Це означає, що для розрахунку треба взяти річну бухгалтерську звітність того року, в якому відбулося дарування частки. Після затвердження розрахунку загальними зборами у фірми з'явиться позареалізаційні доходи в цій сумі.

Якщо ж засновник подарував своїй фірмі тільки частину своєї частки, але продовжує залишатися в числі її засновників, то розрахунок слід провести так само, як і при викуп товариством частки засновника за його вимогою. Іншими словами, знадобиться бухгалтерська звітність за останній звітний період, що передує моменту дарування частини частки.

Різниці між бухгалтерським і податковим обліком за такої схеми розрахунку позареалізаційного доходу не буде. Адже ми домовилися вважати ринкову вартість майнового права у вигляді частки в статутному капіталі рівний її дійсної вартості.

Це означає, що величина доходу, що підлягає обкладенню податком на прибуток, по даній господарській операції буде визначатися точно так само і в ті ж терміни, що і для цілей бухгалтерського обліку.

« Попередня
= Перейти до змісту підручника =